Σοβαρός ΠΑΟΚ “γονάτισε” τους Κρητικούς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγώνα με ένα σκοπό: Να πάρει το παιχνίδι και αυτό ακριβώς έκανε με μια ακόμη καλή εμφάνιση κερδίζοντας με 0-3 τον ΟΦΗ #Newn #NewnSports #PAOK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΌΦΗ και ΠΑΟΚ “κονταροχτυπήθηκαν” στο Ηράκλειο στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από δύο θετικά αποτελέσματα, νίκη εντός έδρας επί της Λαμίας και ισοπαλία απέναντι στον Ατρόμητο θέλουν να συνεχίσουν το καλό τους σερί ενώ στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ ήθελε να πάρει νίκη μετά από το διπλό στην Λαμία στις 29 Νοεμβρίου. Το τελικό 0-3 ήταν απολύτως δίκαιο με τον δικέφαλο να είναι κυρίαρχος στην Κρήτη.

Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σίμου παρατάχθηκαν με 3-5-2 και τον Μεγιάδο εκτός λόγω της κόκκινης της προηγούμενης αγωνιστικής. Ο ΠΑΟΚ στον αντίποδα παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες και αλλαγές. Ενδεικτικό ότι εκτός είναι ο Ζίφκοβιτς, ο Γιαννούλης που ταξιδεύει για Αγγλία και ο Ελ Καντουρί, να είναι οι 3 από τις αρκετές του απουσίες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν δύο στιγμές και οι δύο με τον Κρμέντσικ μέχρι το 20′ με την πρώτη να περνάει η μπάλα από τα πόδια του Ουάρντα αυτή να φτάνει στον Τσέχο αλλά ο τελευταίος να μην πλασάρει καλά από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, στο 10′ και η μπάλα να περνάει άουτ.

Η επόμενη στιγμή ήρθε 10 λεπτά μετά με τον Κρμέντσικ να βρίσκεται σε σωστή θέση μετά από ένα γέμισμα στην περιοχή να παίρνει την γυριστή κεφαλιά αλλά αυτή να σταματάει στο δοκάρι στο 20.

Ο ΌΦΗ έμεινε με 10 παίκτες στο 24′ όταν ο Βάτερμαν αποβλήθηκε μετά την χρήση Var από τον Παπαπέτρου για τάκλιν στον Τζόλη στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Έτσι οι Κρητικοί προχώρησαν και στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή με τον Σωτηρίου να περνάει στην θέση του Λυμπεράκη ώστε να αντικαταστήσει τον αποβληθέντα τερματοφύλακα.

Μέχρι και την συμπλήρωση 40 λεπτών ο ΠΑΟΚ δεν είχε κάποια άλλη σημαντική στιγμή εκτός από την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση με τον ΌΦΗ να περιορίζεται σε ρόλο πιο αμυντικό και περιμένοντας τους φιλοξενούμενους στο 1/3 του γηπέδου.

Ο ΠΑΟΚ είχε άλλη μια στιγμή στο 44′ με τον Κρμέντσικ μετά από πολύ ωραία κάθετη του Ουάρντα και πάσα του Μούργκ με τον Σωτηρίου να αποκρούει με το γόνατο ενστικτωδώς.

Ο δικέφαλος είχε και άλλη στιγμή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζόλη να παίρνει κεφαλιά αλλά τον Σωτηρίου να αποκρούει με πίσω βήματα πριν αυτή πάει στο παραθυράκι του.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ απόλυτο κυρίαρχο στην αναμέτρηση αλλά με τους Κρητικούς να έχουν πάντα απαντήσεις στις ευκαιρίες του δικεφάλου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς σημαντικές στιγμές για τις δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να θέλει να αυξήσει και άλλο την πίεση του προς την αντίπαλη εστία.

Ο δικέφαλος βρήκε πολύ γρήγορα το γκολ που έψαχνε με τον Τζόλη μετά από σέντρα του Μούργκ και προβολή του τελευταίου από πολύ κοντά στο 47′.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε πολύ γρήγορα και δεύτερο γκολ με τον Φερνάντο Βαρέλα να βρίσκεται σε θέση… φορ με τον Μούργκ να του περνάει την πάσα και αυτός να πλασάρει τον Σωτηρίου στο 53′.

Η συνέχεια μέχρι και το 65′ κύλησε χωρίς ευκαιρίες με τον δικέφαλο να βρίσκει ένα ακόμα τέρμα στο 67′ με τον Κρμέντσικ. Μετά από κάθετη του Τζόλη ο Τσέχος πλάσαρε πολύ όμορφα τον Σωτηρίου.

Ο ΌΦΗ θέλοντας να ξεκουράσει και λίγο τους βασικούς του και αφού το παιχνίδι είχε κριθεί πέρασε το 69′ τους Γρίβα και Γιαννούλη στην θέση του Στέρτζεον και του Σαρδινέρο. Ενώ ο ΠΑΟΚ πέρασε στο παιχνίδι τον Λάμπρου αντί του Μούργκ.

Έπειτα ο ΠΑΟΚ πέρασε στο παιχνίδι τους Σφιντέρσκι και Ροδρίγο αλλά και τον Ντόουγκλας βγάζοντας του Κρμέντσικ, Βιεϊρίνια και Σβάμπ, με σκοπό να ξεκουράσει τους βασικούς αλλά να δώσει και λεπτά συμμετοχής σε παίκτες που τα χρειάζονται.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε και τον 17χρονο Κωνσταντελιά στην αναμέτρηση στην θέση του Ουάρντα. Η συνέχεια κύλησε χωρίς ευκαιρίες με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό ψυχολογίας με 0-3 και να ανεβαίνει έστω και προσωρινά στην 2η θέση της βαθμολογίας.