Το… τρένο Άρης μπήκε για τα καλά στις “ράγες” του

Οι κίτρινοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη την αναμέτρηση και κέρδισαν δίκαια με 3-0 τον Ατρόμητο στο Κλεάνθης Βικελίδης #Newn #Aris #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ο Άρης υποδέχθηκε τον Ατρόμητο για την 24η αγωνιστική της Superleague με τον Άρη να στοχεύει στην νίκη που θα τον ανέβαζε στην δεύτερη θέση.

Οι κίτρινοι που ξεκίνησαν με τον Γκάνεα αριστερά εκ νέου και με τον Μπρούνο και τον Μήτρογλου στο βασικό σχήμα. Στον πάγκο έμειναν οι Σάκιτς, Μάνος και Μαντσίνι, αλλά και ο Μπεναλουάν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Από την άλλη ο Ατρόμητος με τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο πλέον εδώ και τρία παιχνίδια, ήρθε στην Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη με τον νέο τεχνικό.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς σοβαρή στιγμή για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 11′ με τον Μπερτόγλιο να κάνει σουτ μετά το 1-2 με τον Μπρούνο αλλά να αστοχεί.

Ο Άρης στην πρώτη του μεγάλη στιγμή άνοιξε το σκορ με τον Γκανέα αν πιάνει ένα τρομερό αριστερό μονοκόμματο σουτ με βολέ μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Μπερτόγλιο.

Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή με τον Άρη να έχει τον έλεγχο των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να απειλήσει εκ νέου.

Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια στιγμή στο 40′ με κεφαλιά του Σάσα αλλά τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει. Έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος με τους Θεσσαλονικείς να είναι καλύτεροι.

Ο Σάββας Παντελίδης με την αρχή του δευτέρου μέρους πέρασε στον αγώνα τον Κωτσόπουλο θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Έπειτα και μέχρι το 65′ το παιχνίδι κύλησε χωρίς μεγάλες στιγμές με τον Άρη να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Εκεί ο Άκης Μάντζιος πέρασε τους Μήτρογλου και Μπερτόγλιο εκτός, βάζοντας στο παιχνίδι τους Μαντσίνι και Μάνο.

Ένα λεπτό μετά ο Άρης βρήκε γκολ όταν αναπτύχθηκε πολύ ωραία από αριστερά με τον Γκάνεα αυτός έβγαλε την σέντρα και ο Σάσα έπιασε πολύ ωραία κεφαλιά για το 2-0.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι αντιλήφθηκαν ότι το παιχνίδι είχε χαθεί και προχώρησαν σε ορισμένες αλλαγές, το ίδιο έκανε και ο Άρης για την καλύτερη δυνατή διαχείριση του ρόστερ του.

Οι κίτρινοι πέτυχαν και τρίτο γκολ όταν ο Σίλβα που είχε μπει λίγο νωρίτερα, πίεσε αντίπαλο του με την συμπλήρωση 80 λεπτών και έπαιξε το 1-2 με τον Μάνο με τον τον Πορτογάλο να πλασάρει εύστοχα για το 3-0.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια σοβαρή ευκαιρία με τον Άρη να κερδίζει δίκαια και να πηγαίνει 2ος και με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη εβδομάδα.