Τον πρόδωσαν (ξανά) τα ατομικά λάθη

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στην Τούμπα με τον δικέφαλο να προσπαθεί αλλά να τον προδίδουν και πάλι τα ατομικά λάθη #Newn #NewnSports #PAOK #SLGR

Στο ντέρμπι δικεφάλων ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τέθηκαν αντιμέτωποι για την 18η αγωνιστική της Super League 1 με τον Πάμπλο Γκαρσία να παρατάσσει την ομάδα του χωρίς διαφοροποιήσεις.

Το τελικό αποτέλεσμα,2-2 άφησε ικανοποιημένους τους… ουδέτερους αλλά στεναχώρησε τόσο την ΑΕΚ αλλά κυρίως και τον ΠΑΟΚ καθώς έμειναν ακόμα πιο πίσω από τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ από την άλλη ξεκίνησε με Λάτσι και Σβάρνα και με τους Ανσαριφάρντ και Τάνκοβιτς ενώ προτιμήθηκε και ο Λόπεζ αντί του Ινσούα.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε περισσότερο τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα βρήκε και γκολ στο 18′ όταν ο Λιβάι Γκαρσία πέρασε τον Περέιρα έσπασε την μπάλα στον Σακχόβ ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Από το 25′ και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε λίγο ρυθμούς και έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από πάσα του Τζόλη στον Κρμέντσικ με το πλασέ του Τσέχου να διώχνεται πάνω στην γραμμή από τον Σβάρνα.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν ξανά μοιρασμένο με τον ΠΑΟΚ να έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 40′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ουάρντα βρήκε πρώτος την μπάλα με τον Αθανασιάδη να αποκρούει αλλά τον Κρέσπο να έρχεται και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα μάλλον ικανοποιημένες.

Ο ΠΑΟΚ προχώρησε σε αλλαγή με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους με τον Ροδρίγο να περνάει στην θέση του Περέιρα.

Στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ ανακτά το προβάδισμα μετά από λάθος πίσω στην άμυνα πρώτα του Ίνγκασον και έπειτα διαδοχικών λάθος μαρκαρισμάτων. Η σέντρα του Λόπεζ βρήκε κακό διώξιμο ο Γαλανόπουλος το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 1-2 στο 50′.

Τα επόμενα δέκα λεπτά δεν υπήρξαν ευκαιρίες αλλά αρκετός νεκρός χρόνος με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Ίνγκασον στο 56′ και από εκεί και πέρα να μην υπάρχει άλλη στιγμή.

Ο δικέφαλος ισοφάρισε με τον Βιεϊρίνια μετά από έμμεσο που κέρδισαν οι γηπεδούχοι με τον Ζίφκοβιτς να στρώνει στον Πορτογάλο και αυτός να κάνει το 2-2 στο 70′.

Η ΑΕΚ έπειτα προχώρησε σε 2 αλλαγές με τον Σιμάνσκι να περνάει στην θέση του Μάνταλου και τον Ανσαριφάρντ στην θέση του Λιβάια στο 72′.

Αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ πέρασε στο παιχνίδι τον Αουγκούστο στην θέση του Αντρίγια Ζίφκοβιτς στο 73′. Δέκα λεπτά αργότερα μπήκαν και Σφιντέρσκι Βαρέλα στις θέσεις των Κρέσπο και Κρμέντσικ με τον Κρέσπο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Ο δικέφαλος ολοκλήρωσε τις αλλαγές του περνώντας στην αναμέτρηση τον Μούργκ στην θέση του Ουάρντα στο 87′.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ πέρασε τον Τσιγκρίνσκι στην θέση του Λάτσι και τον Τάνκοβιτς στην θέση του Σάκχοβ.

Τα επόμενα λεπτά μέχρι και την συμπλήρωση των 90′ κύλησαν χωρίς ιδιαίτερη στιγμή για τις δύο ομάδες.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με ισοπαλία στην Τούμπα με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ να “αλληλοεξουδετερώνονται” και να μένουν ακόμη πιο πίσω από τον Ολυμπιακό.