Φοβικός Άρης “άφησε” την ΑΕΚ να πάρει την νίκη

O Άρης εμφάνισε για ένα ακόμη παιχνίδι πρόβλημα στην δημιουργία "φοβήθηκε" την ΑΕΚ και ηττήθηκε με 0-1 δικαία στο Κλεάνθης Βικελίδης #Newn #ARIS #NewnSports #SLGR

Μετά το χθεσινό ντέρμπι το πλούσιο πρόγραμμα της Super League είχε και συνέχεια καθώς ο Άρης υποδέχθηκε την ΑΕΚ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι με την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου και το γκολ του Λιβάι Γκαρσία με απευθείας φάουλ στο 65′ έδωσε το διπλό στην “αρμάδα” του Μανόλο Χιμένεθ που ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ο Άρης χωρίς εκπλήξεις ξεκίνησε για άλλο ένα παιχνίδι με βασικό τον Ξαντέ Σίλβα και τον Σούντγκρεν να επανέρχεται στο αρχικό σχήμα.

Από την άλλη ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε με 4-3-3 με σταθερή αμυντική γραμμή αλλά προτιμώντας στα χαφ τον Κρίστιτσιτς αντί του Σακχοφ και τον Μαχαίρα να ξεκινάει βασικός αντί του Τάνκοβιτς ενώ από τον πάγκο ξεκίνησαν και οι Λιβάια και Μάνταλος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τον Άρη να έχει την πρώτη σημαντική, ημιτελή βέβαια ευκαιρία, μετά το λάθος του Λόπεζ με τον Μάνο να πλασάρει αλλά η μπάλα να πηγαίνει σχεδόν παράλληλα με την εστία σπαταλώντας μια καλή στιγμή με προοπτικές για τους γηπεδούχους στο 7′.

Το παιχνίδι για την ΑΕΚ στράβωσε νωρίς με τον Νεντελτσιάρου να αισθάνεται ενοχλήσεις στο 18′ και να περνάει εκτός με τον Ζίγκα Λάτσι να περνάει στην θέση του.

Στο 21′ η ΑΕΚ είχε την πρώτη της σημαντική στιγμή όταν ο Λιβάι Γκαρσία ανέβηκε ωραία από τα δεξιά η σέντρα βρήκε τον αμαρκάριστο Ανσαριφάρντ ο οποίος έστειλε την κεφαλιά του πάνω στον Μπουσέ.

Μέχρι και το 35′ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την ΑΕΚ να παίρνει περισσότερο την κατοχή αλλά χωρίς να απειλεί.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με το δεύτερο μέρος να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν μετά από κεφαλιά πάσα ο Ανσαριφάρντ βρήκε γεμάτα την μπάλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά το πολύ δυνατό σουτ του πέρασε άουτ στο 46′.

Από το 53′ ως το 56′ είχε την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και για τις δύο ομάδες αλλά χωρίς ευκαιρία.

Ο Μανόλο Χιμένεθ θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ΑΕΚ πέρασε τον Μάνταλο στην θέση του Κρίστιτσιτς και τον Λιβάια στην θέση του Μαχαίρα στο 60′.

Στο 63′ και ο Άκης Μάντζιος θέλησε να ανανεώσει την επίθεση με τον Ματέο Γκαρσία να περνάει στην θέση του Ξαντέ Σίλβα.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρήκε γκολ με τον Λιβάι Γκαρσία να εκτελεί πανέμορφα ένα φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μπουσέ να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να αποσοβήσει το γκολ, στο 65′.

Ο Άρης πέρασε στο παιχνίδι τον Λόπεθ στην θέση του Μάνου στο 75΄και στον αντίποδα η ΑΕΚ πέρασε τον Σάκχοφ στην θέση του Λιβάι Γκαρσία, με το σκηνικό που ακολούθησε για την δεύτερη αλλαγή που ζήτησε η ΑΕΚ παράλληλα να μην έχει προηγούμενο.

Ο Μπέμπεκ έκανε λάθος και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι πριν μπει και ο Ολιβέιρα στην θέση του Ανσαριφάρντ και έπειτα δεν μπόρεσε να το διορθώσει καθώς ο κανονισμός επιτρέπει τις 5 αλλαγές να γίνονται σε 3 διακοπές και όχι παραπάνω. Πέρασαν τουλάχιστον 4 λεπτά ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να συνεχιστεί το παιχνίδι για τα τελευταία του λεπτά.

Μέχρι και το φινάλε αυτή η φάση φάνηκε να επηρεάζει το παιχνίδι καθώς υπήρξε αρκετός εκνευρισμός και από τις δύο ομάδες κάτι που φυσικά δεν ευνοούσε καθόλου τον Άρη. Εντωμεταξύ ο Άκης Μάντζιος πέρασε στην αναμέτρηση τον Ιωάννου και τον Τζένγκο στην θέση του Σάκιτς και του Σάσα στο 88′.

Η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Λιβάια στο 97′ αλλά ακυρώθηκε με την χρήση Var ως οφσάιντ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού με την Ένωση να παίρνει ένα πολύ σημαντικό διπλό στο Χαριλάου.