Αποχαιρέτησε το Παγκόσμιο η Εθνική Γυναικών Χάντμπολ

Την δεύτερη ήττα γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αυτήν την φορά από την Εθνική Ισλανδίας στο πλαίσιο των Προκριματικών που διεξάγονται στη Βόρεια Μακεδονία μένοντας εκτός της Παγκόσμιας διοργάνωσης.

Σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη αποτελούσε μονόδρομος έτσι ώστε να υπήρχαν ελπίδες για πρόκριση ενόψει και το Κυριακάτικου παιχνιδιού απέναντι στην Βόρεια Μακεδονία ,το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. Με το γυναικείο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την ήττα με το εμφατικό 31-19 .

Τόσο η Εθνική Ελλάδος όσο και αυτήν της Ισλανδίας προέρχονταν από ήττα και έψαχναν αντίδραση. Η παρουσία της Εθνικής δεν έμοιαζε σε καμία περίπτωση με τον προηγούμενο αγώνα όταν και ηττήθηκε στα τελευταία σαράντα δευτερόλεπτα του αγώνα.

Σε κανένα από τα δύο ημίχρονα η Ελλάδα δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ παρά μόνο να ισοφαρίσει με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τα 12 τέρματα .

Αναφορικά με τα στατιστικά οι αριθμοί δεν είναι και οι καλύτεροι καθώς συνολικά και στα δύο ημίχρονα τα κορίτσια της Ελλάδας σούταραν 41 φορές προς την αντίπαλη εστία με μόλις 19 εξ αυτών να καταλήγουν στα δίχτυα. Αντιθέτως, η Εθνική Ισλανδίας σε 41 σουτ, τα 31 παραβίασαν την εστία της Εθνικής Ελλάδος που υπερασπίζονταν από την Μαγδαληνή Κεπεσίδου η οποία αγωνίζεται με την Ισπανική ομάδα, ΕKS Start Elblag .

Τα περισσότερα τέρματα πέτυχε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ, Μαρία Χατζηπαρασίδου (4 εκ των οποίων το 1 με πέναλτι) . Ακολούθησαν άλλες δύο αθλήτριες του Δικεφάλου, Βασιλική Γκάτζιου(3) και Αναστασία Παναγιωτίδου(1) .

1o ημίχρονο : 15-7 2ο ημίχρονο : 31-19

Το Κυριακάτικο παιχνίδι απέναντι στην Βόρεια Μακεδονία με την οποία αγωνίζεται η παίχτρια του ΠΑΟΚ , Νταϊάνα Γιοβάνοβσκα θα πέσει η αυλαία του ομίλου και δεν θα έχει καμία σημασία καθώς η πρόκριση χάθηκε. Ώρα έναρξης της αναμέτρησης 18:00 σε μετάδοση από το youtube: https://youtu.be/mbt3PwwDFDE