Έδωσε την μάχη του αλλά…

Ο ΠΑΟΚ το προσπάθησε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος ήταν καλύτερος του Ολυμπιακού αλλά και πάλι ατομικές αδυναμίες του στέρησαν την νίκη μένοντας στο 1-1 #Newn #SLGR #PAOK #NewnSports

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός αναμετρήθηκαν στο γήπεδο της Τούμπας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν πολύ την νίκη για να μειώσουν την απόσταση από τον Ολυμπιακό και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Το τελικό 1-1 αφήνει ευχαριστημένους τους φιλοξενούμενους οι οποίοι κράτησαν την διαφορά των 10 βαθμών.

Η έκπληξη στις επιλογές του Πάμπλο Γκαρσία ήταν η χρησιμοποίηση του Μούργκ ως βασικό αντί του Χρήστου Τζόλη ενώ αντίθετα ο Πέδρο Μάρτινς επέλεξε ένα πολύ επιθετικό σύστημα με 2 μόνο κόφτες και τον Φορτούνη μπροστά τους.

Τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης πέρασαν χωρίς μεγάλες στιγμές με τον ΠΑΟΚ να έχει μια καλή απειλή με σουτ του Μούργκ στο 2′ αλλά τίποτα άλλο πέραν αυτού. Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Ολυμπιακός χωρίς σοβαρές στιγμές.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή στο 14′ με τον Κρέσπο να μην διώχνει καλά την μπάλα αυτή να πηγαίνει σε παίκτες του Ολυμπιακού ο Εμβιλά να κάνει διπλό σουτ το πρώτο να σταματάει στον Πασχαλάκη το δεύτερο στο δοκάρι και έπειτα το σου του Καμαρά να καταλήγει άουτ.

Η συνέχεια μέχρι και τα 20 λεπτά δεν είχε στιγμή για τις δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να παίρνει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο ΠΑΟΚ είχε την επόμενη καλή στιγμή όταν ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά ο Ίνγκασον πήδηξε ψηλότερα από όλους με τον Σα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ στο 27′.

Η αναμέτρηση μέχρι και το 35′ κύλησε χωρίς ευκαιρίες με τον Ολυμπιακό να ελέγχει πλέον τον αγώνα αλλά με μια μόνο στιγμή με ένα απευθείας φάουλ του Φορτούνη στο 33′ που απέκρουσε ο Πασχαλάκης σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να σκοράρει με τον Ίνγκασον στο 52′ μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Ουάρντα πήρε την πρώτη κεφαλιά ο Σα απέκρουσε ασταθώς με τον Ισλανδό να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ρυθμός του αγώνα μέχρι και το 60′ συνέχισε να είναι με τον ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό να δείχνει ξαφνιασμένος και να μην έχει αντίδραση. Ο Πέδρο Μάρτινς θέλοντας να ενισχύσει την επιθετική γραμμή του Ολυμπιακού πέρασε στο παιχνίδι τον Ραντζέλοβιτς στην θέση του Βρουσάι που δεν έκανε ιδιαίτερα πράγματα στο παιχνίδι.

Η πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ ήρθε στο 69′ όταν ο Σφιντέρσκι πέρασε στην θέση του Κρμέντσικ ο οποίος πρώτη φορά εκκίνησε ως βασικός.

Ο Ουάρντα στο 69′ δοκίμασε την τύχη του από μακριά αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να έχει καταφέρει να απειλήσει έβαλε και δεύτερο φορ στο γήπεδο με τον Χασάν να περνάει στην θέση του Βαλμπουενά στο 71′.

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν γκολ στην πρώτη τους ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φορτούνη να εκτελεί το κόρνερ στο 77′ τον Μπά να πηδάει ψηλότερα από όλους, και με τον Πασχαλάκη εκτός θέσης μετά από λανθασμένη έξοδο, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ στο 81′ πέρασε στην αναμέτρηση τον Χρήστο Τζόλη στην θέση του Τόμας Μούργκ με τον Γκαρσία να ψάχνει ανανέωση στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Ολυμπιακός στον αντίποδα πέρασε τον Γιώργο Μασούρα στην θέση του Ελ Αραμπί και τον Μπουχαλάκη στην θέση του Φορτούνη παίζοντας πλέον με 3 χαφ.

Μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα δεν υπήρξε κάποια άλλη ευκαιρία με το παιχνίδι να πηγαίνει στην ισοπαλία.

Η πολύ μεγάλη στιγμή ήρθε στο 93′ όταν ο Τζόλης έπιασε φοβερό σουτ από τα αριστερά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Έτσι το τελικό 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό να φεύγει “κερδισμένος” καθώς χωρίς να πιέσει ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φύγει με μια ισοπαλία που διατηρεί το +10.