Κάτι του έλειπε…

Ο Άρης προσπάθησε πολύ σπατάλησε ευκαιρίες και στην ουσία κατάφερε να δώσει δικό του ματς στον Παναθηναϊκό ο οποίος φεύγει με ένα υπερπολύτιμο διπλό με 0-1 από το Κλεάνθης Βικελίδης #Newn #NewnSports #ARIS #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Άρης και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν για την 17η αγωνιστική στο Χαριλάου με τους κίτρινους να θέλουν να επανέλθουν στις νίκες και τους Πράσινους να θέλουν να συνεχίσουν το καλό τους σερί. Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλο διπλό, ψυχολογίας κυρίως, με το γκολ του Καμπετσή από το 9′ με τον Άρη να βρίσκεται επίσημα σε αγωνιστικό ντεφορμάρισμα και να καλείται να βρει λύσεις ώστε να το ξεπεράσει.

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε να πάει σε μερικό rotation αφήνοντας στον πάγκο τον Σάκιτς, τον Σάσα, τον Σίλβα και τον Μάνο.

Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός με ένα αρκετά πειραματικό σχήμα κυρίως αμυντικά και τον Καμπετσή στην κορυφή της επίθεσης, κάτι που αποτέλεσε και την μεγαλύτερη έκπληξη στο αρχικό σχήμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό με τον Παναθηναϊκό μάλιστα να ανοίγει το σκορ στο 9′ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ και πολύ χαλαρή αμυντική λειτουργία των κιτρίνων, Ο Βέλεθ έκανε την πρώτη επαφή πέρασε την μπάλα στον Καμπετσή ο οποίος από πολύ κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι και το 25′ ο αγώνας συνέχισε χωρίς σημαντικές ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να προσπαθεί η κάθε μια να κάνει το παιχνίδι της με τους φιλοξενούμενους να τα καταφέρνουν πολύ καλά μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι ίδιος με τον Άρη να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου τους “πράσινους ” μέχρι και το 40′.

Τα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου ο Άρης είχε δύο στιγμές με τον Γκάμα και τον Μαντσίνι αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα καθώς και τα δύο σουτ του μπλοκαρίστηκαν από τον Διούδη.

Το ημίχρονο ήρθε ως βάλσαμο για τον Άρη που θα πρέπει να αλλάξει πολλά αν θέλει να διεκδικήσει κάτι.

Ο Άκης Μάντζιος στο δεύτερο μέρος πέρασε στον αγώνα τον Μάνο στην θέση του Λόπεθ θέλοντας να ανανεώσει την επιθετική γραμμή του Άρη.

Ο Άρης είχε την πρώτη του πολύ μεγάλη στιγμή στο 51′ με τον Τζένγκο να βρίσκεται σε πολύ ευνοϊκή θέση τετ α τετ απέναντι στον Διούδη αλλά πλάσαρε πάνω του και έπειτα η μπάλα έφυγε μακριά.

Η δεύτερη αλλαγή των “κιτρίνων” ήταν η είσοδος του Σάσα στην θέση του Τζένγκο στο 54′.

Οι κίτρινοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Μάνο στο 60′ να κάνει ένα γυριστό σουτ αλλά ο Διούδης να αποκρούει με μεγάλη ένταση.

Στο 65′ ο Παναθηναϊκός είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλεθ να μην μπορεί να νικήσει τον Σιαμπάνη από πολύ ευνοϊκή θέση.

Στο 66΄ο Σίλβα πέρασε στο παιχνίδι στην θέση του Μαντσίνι με τον Μάντζιο να προσπαθεί να ανανεώσει όσο μπορεί την μεσοεπιθετική του γραμμή.

Στο 74′ ο Άρης είχε εκ νέου καλή στιγμή με τον Σίλβα να βγαίνει πολύ ωραία να πλασάρει αλλά τον Διούδη να βρίσκεται σε ετοιμότητα.

Στα επόμενα δέκα λεπτά ο αγώνας κύλησε χωρίς κάποια άλλη στιγμή με τον Άρη να αρχίζει να εμφανίζει σημάδια κούρασης και να μην μπορεί να φτάσει με μεγάλες αξιώσεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Ο Άρης είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Ματέο Γκαρσία να εκτελεί απευθείας φάουλ στο 91′ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε την μπάλα.

Στην συνέχεια δεν υπήρξε κάποια άλλη στιγμή με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με ένα πολύ μεγάλο διπλό από το Κλεάνθης Βικελίδης και τον Άρη να… φωνάζει ότι χρειάζεται ενίσχυση και νέες, φρέσκιες ιδέες επιθετικά.