“Λύτρωση” από το… Μαρόκο!

Ο ΠΑΟΚ εμφανώς επηρεασμένος από την διακοπή και το εκτεταμένο ροτέισον "σπατάλησε" το πρώτο μέρος, συνήλθε στο δεύτερο και πήρε την νίκη επί του ΠΑΣ στην Τούμπα με 2-1 #Newn #NewnSports #PAOK #SLGR

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στην Τούμπα τον ΠΑΣ για την 9η αγωνιστική της Super League με τους γηπεδούχους να θέλουν να συνεχίσουν την καλή πορεία τους και να μείνουν κοντά σε Άρη και Ολυμπιακό στην βαθμολογία.

Οι αλλαγές του κόστισαν σε ομοιογένεια και έχασε ένα ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ήταν… άλλος ΠΑΟΚ και με την συμβολή του Πάμπλο Γκαρσία από τον πάγκο επιβλήθηκε στο φινάλε με 2-1, με τον Ελ Καντουρί να πετυχαίνει το χρυσό γκολ της νίκης.

Στο πρώτο τέταρτο οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους με τον ΠΑΟΚ να είναι νωθρός καθώς οι αρκετές αλλαγές του στέρησαν σε ομοιογένεια.

Ο αγώνας κύλησε στο ίδιο τέμπο και στο επόμενο τέταρτο με τον δικέφαλο να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ αλλά να μην καταφέρνει να επιτεθεί σωστά με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα στην αναμέτρηση.

Οι Ηπειρώτες άνοιξαν το σκορ στο 31′ όταν μετά από ατομικό λάθος του Ροντρίγκο ο Εραμούσπε έκλεψε έσπασε στον Λέο αυτός πέρασε τον Βαρέλα την ξανάδωσε στον Ισπανό και ο τελευταίος πλάσαρε αμαρκάριστος για το 0-1.

Η πρώτη σοβαρή στιγμή στον αγώνα για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 38′ όταν μετά από φάση διαρκείας ο Εσίτι βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ αλλά ο Χουτεσιώτης έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς άλλη στιγμή με τους Θεσσαλονικείς να θέλουν να βελτιώσουν πολλά αν θέλουν να πάρουν κάτι από το ματς.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε 3 αλλαγές στο ημίχρονο βάζοντας τον Τζόλη, τον Μπίσεσβαρ και τον Ελ Καντουρί θέλοντας να αλλάξει τον ρυθμό της ομάδας του.

Ο δικέφαλος μετά από απανωτά κόρνερ κατάφερε στην πρώτη του καλή τελική να ισοφαρίσει με τον Ζίφκοβιτς να συγκλίνει να κάνει το σουτ και τον Σφιντέρσκι να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 1-1 στο 52′.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με 10 ποδοσφαιριστές με την αποβολή του Εραμούσπε στο 57′ με τον ΠΑΟΚ από κει και πέρα να παίρνει πρωταρχικό ρόλο στο παιχνίδι.

Ο Σβάμπ πρώτα σπατάλησε πολύ σημαντική στιγμή με τον Σβάμπ να στέλνει από καλό σημείο την μπάλα άουτ στο 58′ και τον Τζόλη να πετυχαίνει το δοκάρι ένα λεπτό αργότερα.

Ο δικέφαλος ανέβασε αρκετά τις γραμμές του έκλεισε στο 1/3 του γηπέδου τους φιλοξενούμενους προσδοκώντας να γυρίσει την αναμέτρηση.

Ο Γκαρσία μέχρι το 80′ πέρασε στον αγώνα και τον Τσόλακ γεμίζοντας ακόμα περισσότερο την περιοχή. Ο δικέφαλος σπατάλησε μια ευκαιρία με τον Ζίφκοβιτς στο 82′ να σουτάρει από καλό σημείο αλλά την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 86′ ο ΠΑΟΚ μέτρησε ακόμα μια καλή στιγμή με τον Σφιντέρσκι να βρίσκεται ολομόναχος μετά από σέντρα του Ροντρίγκο αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο δικέφαλος βρήκε το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε στο… συνηθισμένο του διάστημα που βρίσκει λυτρωτικά τέρματα με τον Ελ Καντουρί να σκοράρει με πολύ ωραίο γυριστό μετά από κεφαλιές των Τσόλακ και Κρέσπο.

Εν τέλει οι ασπρόμαυροι “ίδρωσαν” αλλά πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και πλέον έχουν μπροστά τους το ταξίδι στην Ολλανδία και τον αγώνα με αντίπαλο την Αιντχόβεν.