Newn Football Analysis: Μπουχαλάκης κερνούσε… Ζίβκοβιτς έπινε! (pics+vids)

Το Newn.gr "σκανάρει" το ντέρμπι των δικεφάλων ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στην Τούμπα και το παιχνίδι του Άρη στο Γ. Καραϊσκάκης απέναντι στον Ολυμπιακό #Newn #PAOK #NewnSports #ARIS

Το Newn.gr στέκεται στην νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των δικεφάλων απέναντι στην ΑΕΚ και στην μάχη του Άρη στο Γ. Καραϊσκάκης εκεί όπου ηττήθηκε με 1-0.

Ήταν επιτέλους αφεντικό σε ντέρμπι και βγήκε νικητής

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 3-1

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Ανάλυση ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στα play-off απέναντι στην ίσως χειρότερη ΑΕΚ που έχει έρθει στην Τούμπα την τελευταία πενταετία και παρ΄όλο που ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετές διαφοροποιήσεις- Πασχαλάκης αντί Ζίφκοβιτς, Αουγκούστο αντί Τσιγγάρα, Ελ Καντουρί αντί Ουάρντα και τέλος Σφιντέρσκι αντί Κρμέντσικ.

Με το κλασσικό 4-2-3-1 οι ασπρόμαυροι λοιπόν στην πρώτη τους στιγμή στο παιχνίδι άνοιξαν το σκορ με τον Ίνγκασον να παίρνει την πρώτη κεφαλιά σε γέμισμα και τον Αντρίγια Ζίφκοβιτς να νικάει τον Αθανασιάδη με διαγώνιο σουτ στο 4′. Το παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ συνεχίστηκε κάπως έτσι με τους Ζίφκοβιτς και Σβάμπ να μετράνε μια ακόμη τελική έναντι μηδέν! της Ένωσης μέχρι και το 37′.

Μόνο οι ασπρόμαυροι ήταν στην αναμέτρηση μέχρι εκείνο το σημείο με διακριθέντες τους Ελ Καντουρί που ήταν αρκετά προσεκτικός και μοίραζε σωστά την μπάλα αλλά και τους Σβάμπ, Ζίφκοβιτς και Σφιντέρσκι.

Στο 30′ ο ΠΑΟΚ πήγε να καθαρίσει το παιχνίδι όταν ο Ζίφκοβιτς βρήκε με εκπληκτική μπαλιά τον Ελ Καντουρί με τον τελευταίο να γυρνάει στον Σφιντέρσκι ο οποίος έκανε το 2-0. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Μαυροβούνιος Νταμπάνοβιτς υπέδειξε χέρι στον Έλ Καντουρί σε μια φάση που η αλήθεια είναι δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι τέτοιο τουλάχιστον από όσα replay είδαμε από την συνδρομητική αλλά ο ρέφερι της συνάντησης και με την συνδρομή του Var ακύρωσε το τέρμα.

Το ματς στράβωσε για τους ασπρόμαυρους στο 45′ όταν στην πρώτη στιγμή που έβγαλε η ΑΕΚ ισοφάρισε καθώς ο Ολιβέιρα έφυγε στην πλάτη του Ροδρίγο μετά από κάθετη του Μάνταλου, δείχνοντας ότι χωρίς τον Βιεϊρίνια ο ΠΑΟΚ έχει τεράστιο πρόβλημα στα μπακ του.

Στο δεύτερο όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… πόδι στο γκάζι με τον Σφιντέρσκι να παίρνει ότι δικαιούταν από το ματς, σκοράροντας στο 46′ μετά από γύρισμα του Τζόλη για το 2-1.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε η ΑΕΚ πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα τον ΠΑΟΚ πλην μιας ή δύο φάσεων.

Ο δικέφαλος το τρίτο γκολ το πέτυχε σε αντεπίθεση στην οποία ξεδιπλώθηκε πολύ όμορφα με τον Κρμέντσικ που είχε περάσει στο 75′ στο ματς, να βγάζει επτά λεπτά αργότερα την ασίστ στον mvp Αντρίγια Ζίφκοβιτς που με υποδειγματικό πλασέ έβαλε τον επίλογο σε ένα “δικό” του παιχνίδι.

Στο τακτικό κομμάτι λοιπόν η πολύ κακή εικόνα της ΑΕΚ σε όλα τα κομμάτια του γηπέδου βοήθησε κάποιους παίκτες του ΠΑΟΚ να φανούν λίγο παραπάνω, ένας από αυτούς που είχε πολύ καιρό να κάνει ένα τόσο καλό παιχνίδι είναι ο Κάρολ Σφιντέρσκι. Πέτυχε δύο γκολ, του μέτρησαν το ένα, κέρδισε μονομαχίες, ήταν μέσα στις φάσεις και γενικά βοήθησε τους μεσοεπιθετικούς των ασπρόμαυρων να ξεδιπλωθούν.

Και έτσι ερχόμαστε στον άλλο διακριθέντα, που ακούει στο όνομα Ομάρ Ελ Καντουρί. Ο Μαροκινός επίσης χρειαζόταν ένα καλό παιχνίδι μετά από πολύ καιρό και το έκανε σήμερα. Δεν είναι ότι έκανε κάτι το εντυπωσιακό, ήταν σωστός στις μεταβιβάσεις του και έφερε κάποια ηρεμία στην μεσοεπιθετική γραμμή και την σύνδεση με τα δύο χαφ του ΠΑΟΚ που έλειψε από τους προηγούμενους αγώνες. Είχε και μια ασίστ που του ακύρωσαν στο 2-0 του Σφιντέρσκι.

Για τον λόγο αυτό που αναφέραμε με την σύνδεση των χαφ με τους μεσοεπιθετικούς στο κομμάτι αυτών που ξεχώρισαν μπαίνει και ο Στέφαν Σβάμπ. Ο Αυστριακός και αυτός όπως ο Ελ Καντουρί ήταν καλός χωρίς να εντυπωσιάσει και κατάφερε εν πολλοίς να περιορίσει τους χαφ της Ένωσης.

Για το τέλος φυσικά αφήνουμε τον MVP της αναμέτρησης, Αντρίγια Ζίφκοβιτς. Για την ποιότητα και το πόσο καθοριστικός είναι στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ ο Σέρβος έχουμε αναφερθεί ξανά στο Newn.gr.

O 24χρονος εξτρεμ σήμερα είχε διάθεση από την αρχή μέχρι το τέλος έκανε άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ, σκόραρε δύο πολύ όμορφα τέρματα, το ένα με σουτ στην κίνηση και το άλλο μετά από πολύ ωραία διαγώνια κίνηση και υποδοχή της μπάλας και έχει και δύο τρομερές κάθετες καταγεγραμμένες.

Η μία είναι στο 30′ που ξεκινάει το 2-0 του ΠΑΟΚ και βρίσκει τον Ελ Καντουρί και στην άλλη και πάλι με συρτή κάθετη ψάχνει τον Μαροκινό του οποίου το κοντρόλ τον πρόδωσε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Γενικά ο Σέρβος το τελευταίο δίμηνο είναι ο καλύτερος παίκτης των ασπρόμαυρων και έχει ανεβάσει κατακόρυφα τα νούμερα του.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΕΚ

Και μόνη της να έπαιζε, θα έχανε…

Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς

Η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της οργανωμένη επίθεση στο ματς (στο 45’!) , αλλά στη συνέχεια γύρισε επιδεικτικά την πλάτη στην ίδια της τη μοίρα που στο πρώτο μέρος της τα έδωσε όλα στο πιάτο! Ο παραπάνω μεσότιτλος δεν μπήκε τυχαία, γιατί όντως από ένα σημείο κι έπειτα «και μόνη της να έπαιζε, θα έχανε…»

Ο Μανόλο Χιμένεθ δίστασε να χρησιμοποιήσει παρόμοιο σχήμα και «συνταγή» με το παιχνίδι του Γενάρη στο ίδιο γήπεδο και ο λόγος δεν εντοπίζεται – μόνο – στις απουσίες του κέντρου. Γαλανόπουλος και Σιμόες λείπουν λόγω τραυματισμών και μαζί τους έχει χαθεί και η όποια λειτουργία στη μεσαία γραμμή της Ένωσης. Ο Ανδαλουσιάνος, ωστόσο, δίστασε. Γνώριζε ότι ο ΠΑΟΚ πονάει στη μεσαία γραμμή, όμως όχι απλά του άφησε χώρους, αλλά έκανε τους Σβαμπ και Αουγκούστο να φαίνονται απελπιστικά… μόνοι στο κέντρο.

Οι Κρίστισιτς και Σιμάνσκι δεν ακολούθησαν ποτέ τους ρυθμούς των αντιπάλων τους, έχασαν σχεδόν όλες τις μονομαχίες στον δικό τους χώρο ευθύνης και συν τις άλλοις μέτρησαν μόλις 7.6 χιλιόμετρα στο χορτάρι της Τούμπας. Αυτομάτως η ΑΕΚ είχε χάσει το μεγαλύτερο της ατού,ενώ παράλληλε «κάλυπτε» τις αδυναμίες του έτερου Δικεφάλου. Και σίγουρα αδίκησε τον εαυτό της, καθώς μόλις αποφάσισε να παίξει με κάτω τη μπάλα και έναν αγωνιστικό ορθολογισμό σκόραρε με τον… εξτρέμ Ολιβέιρα.

Μέχρι τη φάση του 1-1 οι κιτρινόμαυροι είχαν να αναδείξουν όλη κι όλη μία φάση, πάλι με τον Πορτογάλο που περισσότερο έμεινε στη στατιστική υπηρεσία, παρά στη μνήμη των φιλάθλων. Στο 45’ οι φιλοξενούμενοι μετέφεραν για πρώτη φορά τη μπάλα από πίσω, την έφτασαν στον Μάνταλο που με τη συμβολή του απρόσεκτου Ροντρίγκο μετέτρεψε την τελευταία επίθεση – ελπίδα της ΑΕΚ σε γκολ. Μία κάθετη και τέλος. Από εκεί κι έπειτα δεν ξαναείδαμε ποτέ την ομάδα του Χιμένεθ να αναπτύσσεται με αυτό τον τρόπο και ουσιαστικά η παρτίδα είχε χαθεί πολύ πριν το δεύτερο γκολ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στη βραδιά.

Όπως αναφέραμε και προηγουμένως, η ΑΕΚ αρνήθηκε να ρισκάρει. Το έκανε μόνο μετά το 75’, αλλά με 1/11 γεμίσματα από την καλή σου πλευρά και καθόλου παιχνίδι από τον άξονα δεν μπορείς να ζητάς και πολλά. Το μόνο που ίσως καταφέρεις είναι να μαζέψεις τη μπάλα από τα δίχτυα μετά από μία κόντρα επίθεση του αντιπάλου. Όπως κι έγινε. 3-1 στο 88’ και πρόωρο τέλος στη σεμνή τελετή.

Ναι, οι Κίτρινοι ισοφάρισαν στο κατάλληλο σημείο, όμως όπως αποδείχθηκε η διακοπή των 15 λεπτών για την ανάπαυλα περισσότερο «ζέσταινε» τον Σβιντέρσκι, παρά κρατούσε σε εγρήγορση του παίκτες της Ένωσης που για άλλη μια φορά τα έκαναν μαντάρα πίσω. Δίκαιη ήττα και αποχώρηση με σκυμμένα κεφάλια από την Τούμπα. Αρχίζει και το συνηθίζει πλέον σε πρεμιέρες πλέι οφ, αφού αυτή ήταν η τρίτη φορά, μέσα σε 9 χρόνια, που ηττάται στη σχετική φάση του μίνι πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ.

MVP: Δεν τίθεται θέμα. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε από το χέρι τους ασπρόμαυρους και είχε συμμετοχή μέχρι και στο ακυρωθέν τέρμα του Σβιντέρσκι. 2 γκολ, αλάνθαστος και ηγέτης. 10/10.

Aπό την ΑΕΚ ξεχώρισε μόνο ο μαχητικός Λάτσι που είχε 95% (!) ποσοστό ευστοχίας στις μεταβιβάσεις.

Info: Αυτή ήταν μόλις η τρίτη φορά που η ΑΕΚ ξεκίνησε τα πλέι οφ με ήττα. Και οι 2 προηγούμενες στο ίδιο γήπεδο με τον ίδιο αντίπαλο. Κάτι δεν της κάθεται καλά στις πρεμιέρες στην Τούμπα.

Φάση του αγώνα: Tο γκολ… αποδυτηρίων του Πολωνού στα 15 πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους. Πραγματική «μαχαιριά» για τους κιτρινόμαυρους.

Επόμενη αγωνιστική: Ο ΠΑΟΚ θα δοκιμαστεί για δεύτερη φορά μέσα σε 3 εβδομάδες στη Λεωφόρο (4/04), τη στιγμή που η ΑΕΚ θα παίζει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός-Άρης 1-0

Ο Άρης τις εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός την ουσία!

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακό ρυθμό για σχεδόν 45 λεπτά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Άρη, αγωνιζόμενος με παίκτη λιγότερο για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο και αύξησε τη διαφορά στους 19 βαθμούς από τον δεύτερο Άρη. Οι “κιτρινόμαυροι” από τη πλευρά τους παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, χωρίς όμως να το μετουσιώσουν σε βαθμό ή βαθμούς!

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε με μία “άγρια ομορφιά” και ελάχιστο τακτικό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο, κάτι που κατάφεραν με τη μπάλα να είναι πάνω κάτω σχεδόν σε όλο το πρώτο 45λεπτο και τις δύο ομάδες να δημιουργηθούν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από πλευράς Ολυμπιακού ο Μπρούμα ήταν αυτός με τις περισσότερες πρωτοβουλίες, ενώ από πλευράς Άρη οι Γκάμα και Μαντσίνι ήταν τα “βιολιά” της επίθεσης.

Μέσα σε τρία λεπτά άλλαξε όλη η ιστορία του αγώνα. Οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Μασούρα, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια και πάσα του Ανδρέα Μπουχαλάκη, που όποτε βρίσκει τον Άρη απέναντι του “αφηνιάζει”!

Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο, με τον Λάλα να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Σάσα.

Ο Μαντσίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου με τον Σα να τον νικάει σε τετ α τετ και τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό μπροστά.

Ο γρήγορος ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη θέση του στο τακτικό κομμάτι, με τον Ολυμπιακό αγωνιζόμενο με δέκα παίκτες να οπισθοχωρεί και τον Άρη να παίρνει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Άρης έχοντας την κατοχή της μπάλας έψαχνε την ισοφάριση αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει στο δεύτερο 45λεπτο σοβαρά την άμυνα του Ολυμπιακού με τις καλύτερες φάσεις του να είναι μια κεφαλιά άουτ του Μάνου και ένα σουτ προς το τέλος του αγώνα του Μαντσίνι που έδιωξε σε κόρνερ ο Σα.

Έτσι ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του αγώνα, με τον Άρη πάντως να κλέβει τις εντυπώσεις, καθώς  έκλεισε τον Ολυμπιακό στα καρέ του ένα ολόκληρο ημίχρονο, χωρίς όμως να το εκμεταλλευτεί.

MVP του αγώνα ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, που για ακόμη ένα παιχνίδι κόντρα στον Άρη πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, δίνοντας και έτοιμο γκολ στον Μασούρα στο τέρμα που έκρινε το παιχνίδι.

Διακριθέντες για τον Άρη οι Μαντσίνι και Γκάμα, με τον Αργεντινό ειδικά να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια και να είναι αυτός που απείλησε σοβαρά την εστία του Ολυμπιακού στο 45ολεπτο.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Αστέρας Τρίπολης και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, με τους Αρκάδες να φτάνουν στην ισοφάριση στο 97 με γκολ του τερματοφύλακα Παπαδόπουλου που είχε προωθηθεί!

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν 0-2 με 2 γκολ του Μακέντα, ενώ ο Αστέρας μείωσε με τον Φερνάντεθ πριν την ισοφάριση του Παπαδόπουλου.