Newn Football Analysis: Ξέσπασε ο ΠΑΟΚ, “φρέναρε” ο Άρης

Το Newn Football Analysis βρίσκεται και αυτήν την Κυριακή εδώ για να αναλύσει την 20η αγωνιστική της Super League 1 αλλά και τους αγώνες ΠΑΟΚ και Άρη #Newn #NewnSports #Football #PAOK #ARIS #SLGR

Το Newn Football Analysis “πατάει” στο χορτάρι και για την 20η αγωνιστική της Super League και αναλύει όλη την αγωνιστική, αλλά εστιάζει στην ήττα του Άρη στην Τρίπολη και την νίκη του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

“Ροντέο” για την εξάδα

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Μια αγωνιστική χωρίς μεγάλο ντέρμπι, χωρίς κάποια πολύ μεγάλη έκπληξη αλλά με… αποτελέσματα συμπερασμάτων.

Ας δούμε λίγο τα παιχνίδια χρονικά ξεκινώντας από το Θεσσαλικό ντέρμπι του Σαββάτου.

ΑΕΛ-Βόλος 0-0

Τους (Χ)άλασε

Ένα παιχνίδι τελικός για την ΑΕΛ καθώς ήθελε να αναρριχηθεί για να έχει καλύτερες πιθανότητες για την παραμονή της στην Super League 1 και από την άλλη ο Βόλος του Αχιλλέα Μπέου ήθελε την νίκη ώστε να πλασαριστεί πιο κοντά στην εξάδα.

Φάσεις ελάχιστες από μια καλή στο πρώτο ημίχρονο με τον Βόλο να είναι λίγο καλύτερος. Στο δεύτερο η ΑΕΛ ισορρόπησε πάλι μοιρασμένες οι ευκαιρίες τελικό σκορ το 0-0 με την ισοπαλία να μην ευνοεί κανέναν.

Αστέρας Τρίπολης- Άρης 2-1

Αρκαδική “ροπαλιά”

Ο Άρης κατέβηκε στο Θ. Κολοκοτρώνης με τον αέρα του φαβορί, αλλά αυτός τον… “πήρε και τον σήκωσε”. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με αυτογκόλ των γηπεδούχων σε προβολή του Μάνου στο 28′. Οι κίτρινοι είχαν και άλλες 3-4 στιγμές αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος πάτησαν καλύτερα οι αλλαγές του Ράσταβατς στο 60′ έφεραν “τούμπα” το παιχνίδι. Πρώτα ο Ρεγκίς ανέλαβε το ρόλο του σκόρερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεζ στο 66′ και έπειτα σε αντεπίθεση ο Ρεγκίς και πάλι έσπασε στον Ριέρα που εκτέλεσε για δεύτερη φορά τον Σιαμπάνη. Μεγάλη νίκη για τους Αρκάδες που κλείδωσαν στην ουσία τα play-off.

Παναθηναϊκός-Λαμία 0-0

Τον σταμάτησε το… τείχος Επασί

Οι πράσινοι ήθελαν να συνεχίσουν το θετικό τους σερί, αλλά βρήκαν μπροστά τους… κούραση και Επασί. Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς κάποια στιγμή με την Λαμία να στέκεται αξιοπρεπώς.

Στο δεύτερο οι πράσινοι είχαν 3-4 καλές στιγμές αλλά η Λαμία είχε “φύλακα-άγγελο” τον τερματοφύλακα της που έδωσε στους φιλοξενούμενους, βαθμό “εκτός προγράμματος” και στέρησε από τους πράσινους την ευκαιρία να αναρριχηθούν πιο ψηλά.

ΌΦΗ-ΑΕΚ 0-2

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και βρέθηκε 2η

Η ΑΕΚ μπήκε σαν φαβορί και το απέδειξε στην Κρήτη καθώς στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κλείσει τον ΌΦΗ και είχε αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κατάφερε να βρει και γκολ με κοντινή κεφαλιά του Σάκχοφ στο 43′.

Στο δεύτερο επικράτησε η ίδια εικόνα με την ΑΕΚ να κλειδώνει το διπλό με τον Τάνοβιτς στο 71′ σε συνεργασία με τον Ολιβέιρα που είχαν μπει στον αγώνα τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Το τελικό σκορ ανέβασε την Ένωση στην δεύτερη θέση και άφησε τους Κρητικούς στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 5-0

Αναγκαίο ξέσπασμα εν όψει συνέχειας

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο γήπεδο της Τούμπας, όχι τόσο στο πρώτο αλλά κυρίως στο δεύτερο μέρος που επέβαλε τον ρυθμό του. Παρ΄όλα αυτά λίγο πριν το φινάλε του πρώτου στην δεύτερη του καθαρή ευκαιρία κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 με τον Μούργκ στο 39′.

Στο δεύτερο λοιπόν ο δικέφαλος μπήκε για να… δαγκώσει τον Παναιτωλικό και το κατάφερε τέσσερις φορές. Πρώτα με κεφαλιά του Σβάμπ στο 51′, έπειτα με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζόλη στο 57′. Τα δύο επόμενα είχαν την υπογραφή Σφιντέρσκι με τον Πολωνό να βρίσκει δίχτυα στο 61′ και στο 90′. Νίκη ψυχολογίας για τον δικέφαλο, παρέμεινε επικίνδυνα χαμηλά ο Παναιτωλικός.

Πας Γιάννενα-Ατρόμητος 0-1

Ήταν… Ατρόμητος

Πας Γιάννενα και Ατρόμητος είχαν αρκετά να προσφέρουν από άποψη θεάματος στους Ζωσιμάδες με τον τελικό νικητή να είναι οι φιλοξενούμενοι. Το γκολ του αγώνα μπήκε μόλις στο 5′ με τον Αγκάγιεφ να νικάει με σουτ τον Λοντίγκιν.

Οι Ηπειρώτες είχαν καλό διάστημα από το γκολ και μετά μέχρι το ημίχρονο χάνοντας ευκαιρίες αλλά μην μπορώντας να ισοφαρίσουν. Στην αρχή του δευτέρου μέρους ο Ατρόμητος πήρε την πρωτοβουλία, με τον ΠΑΣ να παίρνει μέτρα και πάλι προς το τέλος αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι εδραιώθηκαν στην 8αδα, πιο χαμηλά έχει μείνει ο ΠΑΣ.

Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός 1-3

Με… αλλαγές και στο ρελαντί ήταν κυρίαρχος

Αν και παρατάχθηκε με αλλαγές ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο μέρος. Ο Χασάν έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους μάλιστα στο 31′.

Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια ακριβώς εικόνα με τον Χασάν να βγάζει και ασίστ για το 0-2 του Εμβιλά στο 72′. Αφού καθάρισε το ματς ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και δέχθηκε ένα γκολ στο 90′ από τον Ντάουντα αλλά ένα λεπτό μετά ο Ολυμπιακός έκανε το 1-3 πάλι με τον Χασάν. Ήττα εντός προγράμματος για τον Απόλλων Σμύρνης, αύξησε και άλλο την διαφορά του από τους διώκτες του ο Ολυμπιακός.

Παρακάτω θα δούμε πιο αναλυτικά τα παιχνίδια των δύο ομάδων της πόλης, ΠΑΟΚ και Άρη αυτό το Σαββατοκύριακο:

Η βαθμολογία της Super League:

Το πάθημα που επιβάλλεται να γίνει μάθημα

Επιμέλεια: Γιώργος Τσαρουχάς
Αστέρας Τρίπολης – Άρης: 2-1

Ο Άρης έπεσε στο «μπλόκο» της Τρίπολης και λίγο έλειψε να δεχθεί πρόστιμο άσκοπης μετακίνησης, καθώς δεν εμφανίστηκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Μπορεί να ακούγεται σκληρό, όμως η μόλις μία τελική προσπάθεια που πραγματοποίησε σε ολόκληρο το δεύτερο 45λεπτο απεικονίζει την αλήθεια, που οι Θεσσαλονικείς καλούνται να κοιτάξουν στα μάτια, ώστε το πάθημα του Σαββάτου να γίνει μάθημα ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Για να το πιάσουμε από την αρχή, οι κίτρινοι ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, κάλυπταν σωστά όλους τους χώρους και έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Ευτύχησαν να προηγηθούν με μία τυχερή καραμπόλα στη φάση του 28’, όταν ο Καστάνιος άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το επιθετικό σχήμα (4-2-3-1) του Μάντζιου με Μπερτόγλιο, Γκάμα και Γκαρσία στη βασική ενδεκάδα εμπεριείχε ρίσκο, όμως κρίθηκε απαραίτητο κι αν οι παίκτες του ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να είχαν «κλειδώσει» το ματς από το ημίχρονο. Ένα ημίχρονο που βρήκε μπροστά τον Άρη σε όλα τα πεδία της στατιστικής – 7 τελικές έναντι 2 των γηπεδούχων, 60-40 υπέρ του κατοχή μπάλας – και τον Αστέρα με ένα… κάρο προβλήματα στον άξονα. Ωστόσο όλα άλλαξαν μέσα από τις εσπευσμένες και άκρως επιτυχημένες (όπως αποδείχθηκε) αλλαγές του Μίλαν Ράσταβατς, με τις οποίες φανέρωσε και την κούραση του αντιπάλου.

Ριέρα, Ιγκλέσιας και Αλί Μπαμπά άλλαξαν άρδην την εικόνα των γηπεδούχων, εκμεταλλευόμενοι πλήρως την αμυντική διάθεση – οπισθοχώρηση του Άρη από το 50ο λεπτό κι έπειτα. Οι κιτρινόμαυροι «κάθισαν» σε αυτό το 0-1, θέλησαν να διασφαλίσουν τα νώτα τους, όμως στην ουσία τους πρόδωσε η κούραση και τα γρήγορα άκρα του Αστέρα. Η ομάδα της Αρκαδίας πήρε μέτρα στο γήπεδο, τη μπάλα στα πόδια της για περίπου 8’ λεπτά καθαρού αγώνα, έναντι 3’ των φιλοξενουμένων και μέσα σε 2 τελικές προς την εστία βρήκε τα γκολ της ολικής ανατροπής. Με λίγα λόγια, 100% αποτελεσματικότητα σε 94’ αγώνα, κρατώντας παράλληλα τον Άρη στη 1 τελική σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Οι παίκτες «κλειδιά» μπορεί να ήρθαν από τον πάγκο, αλλά ο x-factor και MVP της αναμέτρησης, Φρανσέσκ Ρετζίς, έκανε τα απολύτως απαραίτητα για όσο έμεινε στο χορτάρι. Και τα έκανε καλά. Αρχικά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ρόουζ στο φάουλ του 65ου λεπτού, σπρώχνωντας τη μπάλα στα δίχτυα και πέντε λεπτά αργότερα χόρεψε λάτιν μαζί με τους συμπατριώτες του (Ιγκλέσιας και Ριέρα) την άμυνα των κιτρίνων για να έρθει η ανατροπή. Ένα γκολ και μία ασίστ για τον Αργεντινό άσσο, που δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι σε Ιωάννου και Μπεναλουάν, κινούταν με άνεση σε όλες τις θέσεις της επίθεσης και από δική του πλαγιοκόπηση, έπειτα από φοβερή ενέργεια και πάσα του Ματίας Ιγκλέσιας, επήλθε το 2-1 και οι 3 βαθμοί για την ομάδα του.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Η ομάδα του Μάντζιου παρουσιάστηκε αγνώριστη στο δεύτερο μέρος, ξόδεψε, για ακόμη ένα ματς, πολύ χρόνο στη τακτική προσέγγιση αυτού χάνοντας την ουσία και εύλογα προδόθηκε από το ίδιο της το πλάνο. Πλέον, θέλει δουλειά στα στημένα, καθαρό μυαλό και ανάκτηση δυνάμεων ενόψει και του επερχόμενου ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Προηγείται όμως η ρεβάνς με τον Αστέρα στο ίδιο γήπεδο, στα πλαίσια της έκτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Να θυμίσουμε ότι στο πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης επικράτησε με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μαντσίνι και Μπερτόγλιο.

MVP του αγώνα και της αγωνιστικής: Φραντσέσκ Κρέσπι Ρετζίς. Οι λόγοι αναφέρθηκαν παραπάνω. Το καλύτερο του ματς με τη φανέλα του Αστέρα, μέχρι τώρα στη σεζόν.

Επόμενη αγωνιστική: Ο Άρης θα παίξει το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Αθήνα και ο Αστέρας θα φιλοξενηθεί από τον Βόλο.

Info: Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εκτός έδρας ήττα του Άρη στη σεζόν μετά από 20 αγωνιστικές. Η πρώτη ήρθε στην Λαμία κόντρα στην τοπική ομάδα στις αρχές του Γενάρη με σκορ 2-0.

Νίκη… «μέσω Αυστρίας»!

Επιμέλεια: Βασίλης Κοζικόπουλος

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 5-0 στην Τούμπα επί του Παναιτωλικού, πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου κρατάει από το συγκεκριμένο παιχνίδι την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε τον δικέφαλο στον αγωνιστικό χώρο με το «γνωστό» σύστημα, με πολλές αλλαγές όμως στα πρόσωπα αυτού. Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Ουάρντα και Κρμέντσικ, ήταν οι ποδοσφαιριστές στους οποίους έδωσε «ανάσες» ο Ουρουγουανός τεχνικός. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή της μπάλας και να αιφνιδιάζει τους “ασπρόμαυρους” με το ασφυκτικό πρέσινγκ. Αυτό, εμπόδισε τον ΠΑΟΚ να βγει οργανωμένα στην επίθεση, οδηγώντας τον σε βαθιές μπαλιές χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ, απείλησε για πρώτη φορά με τον Κάρολ Σφιντέρσκι στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης να νικιέται από τον Κνετ. Το γκολ ήρθε στο 39ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός, είχε ανεβάσει πολύ ψήλα την πίεση του για μία ακόμη φορά, αλλά αυτή τη φορά ήρθε η «τιμωρία» από τον ΠΑΟΚ. Μετά από ωραία ανάπτυξη και τελική πάσα του Ζίφκοβιτς στον Μούργκ, ο Αυστριακός τελείωσε με όμορφο τρόπο την φάση για το 1-0. Το ημίχρονο τελείωσε με μπροστά τον δικέφαλο και το δεύτερο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να “καθαρίζει” το ματς, μέσα σε ένα «καυτό» 2ολεπτο. Αρχικά, ο Σβαμπ σκόραρε για το 2-0 μετά από σέντρα του Ροντρίγκο, στο 52ολεπτό. Ο Χρήστος τζόλης στο 57΄ και πάλι από ασίστ του Βραζιλιάνου μπακ, έκανε το 3-0, ενώ το 4-0 ήρθε με τοκ Κάρολ Σφιντέρσκι, μετά από ασίστ του Ομάρ Ελ Καντουρί, που είχε περάσει στη θέση του Ντάγκλας Αουγκούστο. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι κύλησε χωρίς να γίνει κάτι το ιδιαίτερο, μέχρι ο Κάρολ Σφιντέρσκι να «γράψει» το τελικό 5-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ πετυχαίνει πέντε γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος, μετά τις 23/12/2019 και τη νίκη επί του Ατρομήτου με 5-1.

Ο δικέφαλος, έφτασε τους 39 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση, ισοβαθμώντας με τον τρίτο Άρη, ενώ βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την δεύτερη ΑΕΚ.

Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος για τον ΠΑΟΚ, είναι και πάλι στην Τούμπα, κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης, με τον δικέφαλο να αντιμετωπίζει ενδιάμεσα την ΑΕΛ για το κύπελλο, στην ρεβάνς του 5-0 της Τούμπας.

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 12η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, σε ένα καθοριστικό ματς για την παραμονή του στην κατηγορία.

MVP της αναμέτρησης ο Τόμας Μούργκ. Ο Αυστριακός πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, ανοίγοντας μάλιστα τον δρόμο του ΠΑΟΚ για τη νίκη, με μία πολύ όμορφη ενέργεια.

Για τους φιλοξενούμενους, στο καλό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Αγρινίου, ξεχώρισαν οι Αριγίμπι και Ντίας.