Νίκη βάλσαμο από… αέρος!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στα "σημεία" επιβλήθηκε με 2-1 επί του Παναθηναϊκού και έκλεισε το 2020 με μια νίκη... "γιατρειά" #Newn #PAOK #SLGR

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός τέθηκαν αντιμέτωποι στο γήπεδο της Τούμπας για την 13η αγωνιστική της Super League. Οι ασπρόμαυροι ήταν καλύτεροι στα σημεία και πήραν την νίκη από… αέρος με δύο κεφαλιές των Σφιντέρσκι και Ίνγκασον κερδίζοντας τους φιλοξενούμενους με 2-1.

Ο Πάμπλο Γκαρσία “έριξε μέσα” στο παιχνίδι τον Αντελίνο Βιεϊρίνια και τον Τόμας Μούργκ που δεν είχαν αγωνιστεί στο Χαριλάου ενώ μετά την κόκκινη κάρτα του επέστρεψε στην ενδεκάδα και ο Ομάρ Ελ Καντουρί.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρατάσσονται με δύο πολύ σημαντικές απουσίες τον Κουρμπέλη, με τον Μπόλονι να χρησιμοποιεί στην θέση του τον Βέλεθ αλλά και τον Διούδη ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα στην μέση με τον Ξενόπουλο να μπαίνει στην θέση του.

Τα πρώτα λεπτά αρκετά αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει καλύτερα αλλά τον ΠΑΟΚ να ελέγχει έπειτα τον ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιαννούλη να βγαίνει ωραία από τα αριστερά να κρατάει την μπάλα τον Σφιντέρσκι να κινείται στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα του ήδη εξουδετερωμένου Ξενόπουλου στο 11′.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση στο γκολ καθώς ο Μακέντα σε μια διεκδίκηση πήρε την κεφαλιά η μπάλα πέρασε στον Κανταλαπιέδρα ο οποίος πλάσαρε τον Πασχαλάκη στο 16′ φέρνοντας το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Μέχρι και το 30′ η αναμέτρηση είχε και ιδιαίτερα νεύρα αλλά και νευρικότητα και από τους 22 ποδοσφαιριστές με ελάχιστες εξαιρέσεις μέσα σε αυτούς, χωρίς κάποια ιδιαίτερη στιγμή.

Στο 42′ ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντική στιγμή όταν μετά από κάθετη πάσα του Τζόλη ο Σφιντέρσκι τσίμπησε την μπάλα αλλά αυτή πήγε πάνω στον Ξενόπουλο και οι αμυνόμενοι απομάκρυναν στην συνέχεια.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την εικόνα της ισοπαλίας να φαντάζει δίκαιη και με το δεύτερο μέρος να αναμένεται με πολύ ενδιαφέρον.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το 4-3-3 ο Πάμπλο Γκαρσία και το με το 4-2-3-1 ο Λάζλο Μπόλονι.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή στο 56′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μούργκ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από τον Βιεϊρίνια ο Ξενόπουλος βρέθηκε σε ετοιμότητα και έδιωξε τη μπάλα. Η συνέχεια μέχρι και την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα συνεχίζει να έχει την ίδια εικόνα.

Ο δικέφαλος από μια στημένη φάση βρήκε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση όταν μετά από κόρνερ του Μούργκ ο Σφιντέρσκι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα προς τα πίσω στο Ίνγκασον ο οποίος σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα στο 65′.

Ο Στέφαν Σβάμπ πέρασε σαν πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με τον Τόμας Μούργκ να περνάει εκτός στο 71′. Ο Μπόλονι θέλοντας να φρεσκάρει την επιθετική γραμμή του Παναθηναϊκού πέρασε στην αναμέτρηση τον Καρλίτος στην θέση του Βιγιαφάνες, και τον Ιωαννίδη στην θέση του Μακέντα.

Οι ασπρόμαυροι ήταν αυτοί που απείλησαν εκ νέου με ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο στο 77′ όταν μετά από αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν βρήκε χώρο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ξενόπουλου.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού προχώρησε σε άλλη μια διπλή αλλαγή με τους Εμανουηλίδη και Αλεξανδρόπουλο να περνάνε στην θέση των Πούγγουρα και Κανταλαπιέδρα. Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ πέρασε τους Τσόλακ και Κρέσπο στην θέση των Σφιντέρσκι και Βιεϊρίνια αντίστοιχα στο 83′.

Στο 88′ ο Παναθηναϊκός είχε τεράστια στιγμή να ισοφαρίσει όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Πασχαλάκης έδιωξε τη μπάλα αλλά όχι όπως έπρεπε με τον Χατζηγιοβάννη να πλασάρει αρκετά άστοχα από πλεονεκτική θέση.

Στις τελευταίες τους αλλαγές οι δύο προπονητές πέρασαν πρώτα ο Μπόλονι, τον Μπουζούκη σαν τελευταίο επιθετικό όπλο στο 89′ και τον Γκαρσία να περνάει τον Εσίτι και τον Περέιρα στην θέση του Ντόουγκλας και του Τζόλη αντίστοιχα.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς άλλη σημαντική στιγμή με τον ΠΑΟΚ να κλείνει θετικά την χρονιά με την νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Τούμπα με τον Ιανουάριο να αναμένεται… καυτός μήνας σε όλα τα επίπεδα.

Πηγή φωτογραφίας:Intime