ΠΑΟΚ και αφέλεια πάνε μαζί φέτος…

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο δικέφαλος προδόθηκε από την μεσοαμυντική του αφέλεια και ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 2-1 #Newn #PAOK #SLGR #NewnSports

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

Για την 26η αγωνιστική της Super o Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο με τους γηπεδούχους να προβαίνουν σε αρκετές αλλαγές, με σημαντικότερες την επαναφορά του Αγιούμπ και του Μακέντα στο αρχικό σχήμα.

Στον αντίποδα ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε και αυτός σε κάποιες αλλαγές με την χρησιμοποίηση του Μπαμπά, του Ελ Καντουρί αλλά και του Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ήταν αρκετά αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να πατάει καλύτερα να βγάζει κάποιες συνεργασίες αλλά ημιτελείς.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον δικέφαλο ήρθε στο 16′ όταν ο Σβάμπ έσκαψε γλυκά την μπάλα μέσα στην περιοχή ο Ζίφκοβιτς βρήκε την μπάλα όχι με το κεφάλι αλλά με το στήθος περισσότερο και αυτή πέρασε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σωκράτη Διούδη.

Ο ΠΑΟΚ είχε άλλες δύο σημαντικές στιγμές η πρώτη με τον Ζίφκοβιτς να συγκλίνει από τα δεξιά να σουτάρει αλλά η μπάλα να περνάει άουτ χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα την εστία των γηπεδούχων στο 25′. Δύο λεπτά μετά ο δικέφαλος απείλησε εκ νέου με τον Κρέσπο να παίρνει αρκετά μέτρα σε ένα ανέβασμα να πατάει περιοχή και να σουτάρει με το αριστερό με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί με την πρώτη ευκαιρία του στο παιχνίδι, με τον Χατζηγιοβάννη να βγάζει σέντρα ο Μακέντα να πηγαίνει πρώτος στην μπάλα και να γράφει το 1-0 στο 40′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ίδια εικόνα με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να απειλήσει περισσότερο και τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μουδιασμένες με τον Παναθηναϊκό να υποχρεώνεται σε αλλαγή στο 53′ με τον Μακέντα να φεύγει εκτός και τον Ιωαννίδη να περνάει στο παιχνίδι.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε ωραία με τον Τζόλη να περνάει την μπάλα στο Σφιντέρσκι στο πέναλτι αλλά αυτός να μην μπορεί να πλασάρει τον Διούδη με την μπάλα να περνάει παράλληλα.

Στο 67′ ο δικέφαλος πέρασε στο παιχνίδι τον Κρμέντσικ αλλάζοντας και παίζοντας πλέον με δύο επιθετικούς, προσπαθώντας να πιέσει τους γηπεδούχους.

Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε την στιγμή του με τον Αγιούμπ να σουτάρει αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 74′ δύο αλλαγές από μια για κάθε ομάδα, ο Ενγκμπακοτό πέρασε στην θέση του Αγιούμπ και ο Ροδρίγο στην θέση του Βιεϊρίνια που βγήκε εκτός με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 81′ ο Καρλίτος μπαίνει για τους πράσινους με τον Χατζηγιοβάννη να περνάει εκτός με πρόβλημα τραυματισμού και αυτός.

Ο Παναθηναϊκός σε αντεπίθεση πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη στο 82′. Σε αντεπίθεση ο Ενγκμπακοτό έφτασε στην περιοχή πήρε την μπάλα με τον Ζίφκοβιτς να βγάζει το δικό του σουτ αλλά τον Έλληνα φορ να έρχεται και να σπρώχνει την μπάλα σε κενή εστία.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε γρήγορα την μείωση όταν σε ένα γέμισμα στην περιοχή ο Σφιντέρσκι έκανε το κοντρόλ με το κεφάλι πρόλαβε την έξοδο του Διούδη γύρισε την μπάλα στον Κρμέντσικ με τον Τσέχο να σκοράρει στο 84′ και να ξαναβάζει στο παιχνίδι τον δικέφαλο.

Ο Πάμπλο Γκαρσία σαν τελευταίο επιθετικό όπλο πέρασε στο 85′ τον Μούργκ στην θέση του Τζόλη.

Μέχρι και το φινάλε ο ΠΑΟΚ πίεσε χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά με τον Παναθηναϊκό να ανεβαίνει στους 47 βαθμούς 5ος και ένα βαθμό λιγότερο από το δικέφαλο, με 48 οι Θεσσαλονικείς στην 4η θέση.