ΠΑΟΚ κυπελλούχος για τη σεζόν 20-21

επιμέλεια: Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου

Με 2-1 κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ υπέρ του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε τον 8ο τίτλο κυπέλλου, μετά τη 2η θέση στο πρωτάθλημα. Ενωμένοι φωνάζοντας το όνομα της ομάδας τους σήκωσαν τη κούπα και γιόρτασαν τα νικητήρια γκολ του Vieirinha στο 36’ και του Krmencik στο 90’. Ένα παιχνίδι με ροή και καλή συνεργασία και από τις δυο ομάδες με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο δεύτερο ημίχρονο από τον M’Vila. Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια , το ήθελε , το πίστεψε ,πίεσε περισσότερο  την αντίπαλη ομάδα και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που έπρεπε με αποτέλεσμα να πάρει αυτό που του άξιζε.

Οι ερυθρόλευκοι παρόλη την εγρήγορση που είχαν το πρώτο εικοσάλεπτο  του δεύτερου ημιχρόνου και την ισοφάριση τους δεν κατάφεραν να το κρατήσουν καθώς πιέστηκαν και προβληματίστηκαν από την άμυνα του ΠΑΟΚ η οποία δεν άφησε περιθώρια απειλής. Σύμφωνα με τις δηλώσεις του προπονητή των ερυθρολεύκων δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες όπως έπρεπε, όμως το αφήνουν πίσω και στοχεύουν σε μια νέα σεζόν για τη κατάκτηση του επόμενου πρωταθλήματος.

Η απουσία των φιλάθλων στους αγωνιστικούς χώρους λόγω των δυσμενών συνθηκών που βιώνει όλος ο κόσμος το τελευταίο καιρό , έχει μεγάλο αντίκτυπο στο «πρόσωπο» του αθλητισμού , όμως η κατάκτηση του κυπέλλου σήμανε τους πανηγυρισμούς των φίλων της ομάδας στον Λευκό Πύργο.