Βρήκε… αντίδοτο “από αέρος”

Αν και ζόρισαν τα πράγματα ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" και πάλι από αέρος νικώντας τον Βόλο με 3-1 στην Τούμπα #Newn #PAOK #SLGR

Ο ΠΑΟΚ μετά από συνεχόμενες κακές εμφανίσεις υποδέχθηκε τον Βόλο στην Τούμπα στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής με τους ασπρόμαυρους να θέλουν την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και εν όψει του ντέρμπι της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να επιβληθεί με 3-1 του Βόλου σε μια νίκη βάλσαμο για την συνέχεια.

Οι ασπρόμαυροι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές με την χρησιμοποίηση ως βασικών του Περέιρα, του Ροδρίγο, του Ουάρντα αλλά και του Εσίτι.

Στην πρώτη ευκαιρία του ο Βόλος κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Κιάκο έκανε το σουτ μετά από φάση διαρκείας και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 11′.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και αυτός με την πρώτη του ευκαιρία όταν μετά από κόρνερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κλεμάν και ο Τζήλος έδωσε το πέναλτι με τον Σβάμπ να ευστοχεί στο 28′ για το 1-1.

Μέχρι το ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε ούτε υποψία φάσης με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί φλύαρη κατοχή χωρίς να απειλεί.

O Πάμπλο Γκαρσία με την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε αμέσως δύο αλλαγές με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να περνάει στην θέση του Άντερσον Εσίτι και τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να μπαίνει στην θέση του Περέιρα με σκοπό να δώσει πλάτος στην επίθεση του.

Στο 56′ ήρθε η πρώτη στιγμή του ΠΑΟΚ με τον Ζίφκοβιτς να κάνει ένα ωραίο ανέβασμα από τα αριστερά η μπάλα να πηγαίνει στο ύψος του πέναλτι για τον Ουάρντα αλλά το γυριστό του τελευταίου να περνάει άουτ.

Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες όταν μετά από σέντρα του Μπαρτόλο στο 59′ ο Ρενάτο βρήκε την μπάλα αμαρκάριστος αλλά αυτή πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας ανεβάσει την πίεση του βρήκε το γκολ που απεγνωσμένα ήθελε στο 65′ με τον Σφιντέρσκι να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Ίνγκασον τελείωσε την φάση με το κεφάλι γράφοντας το 2-1.

Ο Κρμέντσικ πέρασε έπειτα από τον Πάμπλο Γκαρσία στο παιχνίδι σε μια προσπάθεια του Ουρουγουανού να τον “μπολιάσει” περισσότερο στην ενδεκάδα του δικεφάλου βγάζοντας τον Σφιντέρσκι.

Η είσοδος του Τσέχου δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Βόλου καθώς ο Κρμέντσικ μέτρησε τρεις τελικές σε 10 λεπτά με την τελευταία στο 73′ να είναι και η καλύτερη όταν έπιασε το σουτ με γυριστό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ ήταν ο μόνος που είχε όρεξη και κάποιες στιγμές στο παιχνίδι και αισίως με την εικόνα αυτή συμπληρώσαμε 85 λεπτά παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ είχε και τρίτο γκολ σε μια αντεπίθεση που ανέπτυξε με τον Κρμέντσικ να ανοίγει λογαριασμό με την φανέλα του δικεφάλου με την συμπλήρωση 90 λεπτών. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή να πηγαίνει πλέον στην αναμέτρηση της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.