ΠΑΟΚ- Άρης: Ντέρμπι για γερά νεύρα αλλά χωρίς νικητή!

ΠΑΟΚ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι, με τελικό σκορ το 2-2, σε ένα ντέρμπι με έντονες συγκινήσεις που κρίθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά #Newn #SLGR #NewnSports #PAOK #ARIS

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΠΑΟΚ και Άρης τέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League με το ντέρμπι να δεσπόζει στο πρόγραμμα της αγωνιστικής.

Ο δικέφαλος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς τον Τζόλη ο οποίος περίπου μιάμιση ώρα πριν την έναρξη της αναμέτρησης τέθηκε τελικά νοκ-αουτ. Την θέση του κάλυψε ο Ουάρντα στα αριστερά με τον Καγκάβα να παίζει πίσω από τον Κρμέντσικ. Τα υπόλοιπα γνωστά με τον Ροδρίγο να προτιμάται και τον Βιεϊρίνια στα αριστερά.

Από την άλλη ο Άρης του Άκη Μάντζιου ήρθε στην Τούμπα με μοναδικό πρόβλημα την απουσία του Ματίγια. Τζένγκο και Σάσα στα χαφ, Μπουσέ κάτω από τα δοκάρια επαναφορά μετά από 12 παιχνίδια, ενώ στα αριστερά ο Σάκιτς αντί του Γκάνεα. Ο Μπρούνο εκ νέου βασικός και ο Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης, προτιμήθηκε αντί του Μάνου ή του Μήτρογλου.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά είχαν αρκετή νευρικότητα και από τους δύο αντιπάλους με αρκετά λάθη και τις ομάδες να ψάχνουν να τα πατήματα τους.

Η πρώτη στιγμή του ντέρμπι άνηκε στον Άρη με τον Μπερτόγλιο να βγαίνει πολύ ωραία από τα δεξιά να περνάει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον Γκάμα ο οποίος με μονοκόμματο πλασέ αιφνιδίασε τον Ζίφκοβιτς αλλά ο Σέρβος πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα στο 17′.

Στην δεύτερη καλή του στιγμή ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μπερτόγλιο στο 26′. Ο Γκάμα έπιασε το σουτ από μακριά ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε, ο Μαντσίνι πήγε πρώτος στο ριμπάουντ γύρισε την μπάλα παράλληλα και ο Μπερτόγλιο πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε την καλή του στιγμή στο 33′ όταν ο Σβάμπ βρέθηκε στην περιοχή κατάφερε γύρισε την μπάλα στον Κρμέντσικ ο οποίος γύρισε άτσαλα προς το τέρμα του Άρη με την μπάλα να φεύγει, ψηλά άουτ.

Η συνέχεια μέχρι και το ημίχρονο είχε τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά μόνο ημιτελείς προσπάθειες μέχρι και το φινάλε το πρώτου μέρους.

Ο Πάμπλο Γκαρσία με την έναρξη του δευτέρου μέρους πέρασε στο παιχνίδι τον Σφιντέρσκι και έβγαλε τον Καγκάβα με τον ΠΑΟΚ να αναμένεται να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο με 4-4-2.

Ο δικέφαλος είχε μια καλή στιγμή στο 48′ με τον Ουάρντα να συγκλίνει και να σουτάρει αλλά η μπάλα να μπλοκάρεται από τον Μπουσέ.

Στο 55′ ο Μάνος μπήκε στην θέση του Μπρούνο με τον Μαντσίνι να γυρνάει στα εξτρεμ και τον Έλληνα φορ να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης.

Μέχρι και το 60′ ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν κατάφερε ξανά να απειλήσει ουσιαστικά τον Άρη.

Σε αντεπίθεση ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Μάνο, όταν ο Γκάμα έφτασε στην περιοχή κατάφερε να σουτάρει μέσα από τρία άτομα ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε ο Μάνος που ήταν αμαρκάριστος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά το γκολ ο Άρης πέρασε στο παιχνίδι τους Κάτσε και Σίλβα και έβγαλε τους Μπερτόγλιο και Γκάμα ώστε να κλείσει περισσότερο τους χώρους.

Με την συμπλήρωση των 80 λεπτών ο ΠΑΟΚ έκανε άλλες δύο αλλαγές με τον Μπαμπά και τον Ελ Καντουρί να μπαίνουν στο παιχνίδι και τους Σβάμπ και Ροντρίγκο να βγαίνουν εκτός.

Στο 82′ ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Μάνο να πλασάρει και τον Βιεϊρίνια να διώχνει με το πόδι προ κενής εστίας.

Στο 84′ σε γέμισμα ο Βαρέλα πήγε πρώτος στην μπάλα αλλά οι αμυνόμενοι έδιωξαν πάνω στην γραμμή. Ο ΠΑΟΚ μετά το 75′ είχε κλείσει τον Άρη στην περιοχή του αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά πλην της ευκαιρίας του Βαρέλα.

Ο Άρης ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με Σάσα και Μαντσίνι να παιρνούν εκτός αγώνα και τον Γκανέα με τον Μπεναλουάν να μπαίνουν στο 86′.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της μείωσης με τον Ίνγκασον στο 88′. Ο Κρμέντσικ πήρε την κεφαλιά ο Ίνγκασον μπήκε στην πορεία της μπάλας και μείωσε για τον δικέφαλο.

Στο 92′ σε ένα γέμισμα ο Μπουσέ κάνει πέναλτι στον Ίνγκασον με τον Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί στο 92.

Τελικό σκορ, ισόπαλο στην Τούμπα λοιπόν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια ισοπαλία κυριολεκτικά από το… πουθενά.