ΠΑΟΚ δεύτερος και τώρα ο… τελικός!

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του Άρη πήρε την δεύτερη θέση και πλέον η προσοχή ου στρέφεται στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Ολυμπιακό #Newn #ΠΑΟΚ #NewnSports

Επιμέλεια: Αλέξανδρος Παπαϊωάννου

ΠΑΟΚ και Άρης διασταύρωσαν τα “ξίφη” τους στη μάχη της δεύτερης θέσης, στο παιχνίδι της Τούμπας τρεις “στροφές” πριν το φινάλε των play off. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης και ο τελικός νικητής της με 2-0 με τα γκολ του Σβάμπ στο 69′ και του Ζίφκοβιτς στο 91′.

Στις ενδεκάδες δεν υπήρξαν ιδιαίτερες αλλαγές για του; γηπεδούχους με τον Πάμπλο Γκαρσία να αλλάζει μόνο πράγματα μεσοεπιθετικά με τον Ουάρντα και τον Σφιντέρσκι να παίρνουν τις θέσεις των Μούργκ και Κρμέντσικ. Από την άλλη ο Άρης άλλαξε σύστημα με 3-4-3, τον Ιωάννου βασικό, την επαναφορά του Ματίγια λόγω του τραυματισμού του Τζένγκο και τους Γκαρσία, Γκάμα και Σίλβα μπροστά.

Αναλυτικά τις ενδεκάδες μπορείτε να τις δείτε ΕΔΩ.

Στα… αγωνιστικά αρκετή νευρικότητα στις δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να έχει αρχικά την κυκλοφορία της μπάλας να προσπαθεί να απειλήσει αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι ιδιαίτερο.

Πρώτη στιγμή ένα σουτ του Σφιντέρσκι στο 9′ με τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Στο 20′ ο Ουάρντα πάτησε περιοχή φάνηκε να χάνει το κοντρολ στο τετ-α-τετ και πέφτει πάνω στον Κουέστα με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να φωνάζουν για πέναλτι και να επικρατεί ένταση μεταξύ των παικτών, αλλά τον Κουλμπάκοφ να μην δίνει κάποια παράβαση.

Από εκεί και πέρα κάποια μακρινά σουτ του δικεφάλου με σημαντικότερη στιγμή το απευθείας φάουλ του Βιεϊρίνια στο 28′ με τον Κουέστα να διώχνει.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν κάποια μακρινά σουτ ο Άρης είχε μια καλή στιγμή με τον Γκαρσία στο 33′ αλλά και αυτή ημιτελής.

Έτσι οι δύο αντίπαλοι που αναλώθηκαν αρκετά στο τακτικό κομμάτι, πλέον ρίχνουν το βάρος στο δεύτερο μέρος που θα είναι και το καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες με τον Άρη να έχει την πρώτη στιγμή του στο 49′ με τον Γκάμα να πιάνει μακρινό σουτ αλλά ο Πασχαλάκης να μπλοκάρει εύκολα.

Η συνέχεια του αγώνα είχε αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα με τον Γκάμα να τραυματίζει τον Βιεϊρίνια στο 54′. Ο Πορτογάλος αντικαταστάθηκε λίγα λεπτά αργότερα από τον Λύρατζη με τον Κρμέντσικ επίσης να μπαίνει στην θέση του Σφιντέρσκι και τον Τσιγγάρα στην θέση του Ουάρντα στο 62′.

Λίγο πριν ο Άρης είχε περάσει στον αγώνα τον Μάνο και τον Μαντσίνιστην θέση του Σίλβα και του Γκαρσία, στο 58′.

Στην επόμενη καλή επίθεση του ΠΑΟΚ ο Κρμέντσικ σε μονομαχία με τον Σάσα και αφού δέχθηκε διπλό μαρκάρισμα έπεσε κάτω. Ο Κουλμπάκοφ αρχικά δεν έδωσε τίποτα αλλά με την συμβολή του Var και αφού επανεξέτασε την φάση υπέδειξε την παράβαση.

Ο Σβάμπ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουέστα για το 1-0 στο 69′.

Λίγο αργότερα ο Άρης καλούμενος να ρισκάρει έριξε στην αναμέτρηση τους Μπερτόγλιο και Μπρούνο με τους Σούντγκρεν και Ιωάννου να αποχωρούν και να αλλάζει και τον σχηματισμό του.

Στο 80′ ο Άρης είχε καλή στιγμή με τον Μάνο αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα σε αντεπίθεση ο Κρμέντσικ βγήκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Κουέστα έδιωξε με τα πόδια.

Ο Άκης Μάντζιος βλέποντας ότι τα περιθώρια στενεύουν πέρασε στο παιχνίδι τον Μήτρογλου στην θέση του Ματίγια, παίζοντας για το τελευταίο δεκάλεπτο με 2 σεντερ φορ.

Στο 86′ ο Μιχάι επέστρεψε μετά από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του τον Σεπτέμβριο και βγήκε ο Μπαμπά.

Στο 91′ ο ΠΑΟΚ κλείδωσε την νίκη με τον Μιχάι να βγάζει κάθετα την μπάλα στον Ζίφκοβιτς, με τον Σέρβο όντας αμαρκάριστος να μην δυσκολεύεται να νικήσει τον Κουέστα για το 2-0.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κάποια άλλη στιγμή με τον δικέφαλο να κλειδώνει την δεύτερη θέση στα play-off και να στρέφει το βλέμμα του στον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό σε 13 μέρες.